Эксперт по инновациям

Общество с ограниченной ответственностью "Кемин Индастриз(Липецк)
  • от 100 000 руб.
  • до 100 000 руб.
Липецк Опыт работы от 5 лет Постоянная занятость Полный день
Поделиться

Описание

Высшее химическое образование. Опыт работы в лаборатории в сфере исследований и разработок; Знание английского языка (не ниже уровня Intermediate); Знание и опыт работы на различном лабораторном оборудовании, вкл. хроматографию.

Обязанности

Complete tasks defined in the Product Innovation Process (PIP) projects Planning, completion and reporting of experiments in the laboratory for PIP projects Design, planning, follow-up and reporting of experiments, trials, studies and analytical services in external CROs for PRI and PIP projects Develop, formulate and test new and improved products or processes within the framework of the Kemin Product Innovation Process (PIP) Development and validation of methods in the areas of analytical chemistry, biochemistry, or microbiology by personal work at the laboratory bench or in collaboration with external CROs Accurate recording of data in electronic lab notebooks for PIP projects Scientific writing in all applicable formats, including white papers, invention disclosures, conference abstracts and proceedings, and peer-reviewed journals as well as regulatory dossiers Microbiological, biochemical and/or chemical analysis Create and maintain accurate and timely records of test results and protocol design Participate in team meetings to evaluate and interpret the validity of data Design experimental procedures/protocols Follow up relevant scientific literature and/or regulatory guidelines Operate, calibrate and perform routine maintenance on specialized equipment

Условия

Матери и отцы воспитывающие без супруга (супруги) детей в возрасте до пяти лет Многодетные семьи Работники имеющие детей-инвалидов Доставка служебным транспортом, бесплатные обеды, ДМС, страхование жизни, ноутбук, моб.связь. Квартира Оплата проезда
Откликнуться
22 дня назад Источник: trudvsem.ru